Salonul național de plastică mică Brăila 2019


*Ediţia XX cu peste 350 participanţi din ţară şi străinătate se vernisează sâmbătă, 2 martie 2019, de la ora 12.30 la Galeriile de Artă 

Iubitorii artelor plastice sunt aşteptaţi la vernisajul Salonului național de plastică mică Brăila 2019, ediția a XX-a, care are loc sămbătă, 2 martie 2019, de la ora 12.30 la Galeriile de Artă Brăila (Piaţa Traian nr. 2. parter). Organizatorul evenimentului și curatorul expozitiei este scenograful Gh Mosorescu – preşedinte al Filialei Braila a Uniunii Artiştilor Plastici (UAP) din Romania.

Expoziţia este prezentă pe simezele Galeriilor de Artă Brăila în perioada 2 martie – 3 aprilie 2019. „Componența Salonului, cuprinzând mai mult de 350 de participanți, este formată din artiști consacrați, din tineri din întreaga țară, absolvenți de studii superioare de artă și din cadre universitare din București, Timișoara, Iași, Cluj-Napoca, Oradea, Galați, Constanța. Salonul rămâne în continuare fidel conceptului său inițial: urmărirea evoluției în timp, atât a artei contemporane – în diverse stadii, cât și a multora dintre artiștii participanți la mai multe ediții”, se subliniază în invitaţie. 

      Și-au anunțat participarea la vernisaj reprezentanți ai conducerii UAP din România, artiști din București și din filialele apropiate. 

Pe simeze vor fi lucrări ale artiştilor 1. Réka Adorjáni-Györgypál – Timișoara; 2. Rodica Ailincăi – Deva; 3. Diana Andreescu – Timișoara; 4. Gheorghe Andreescu – Galați; 5. Jana Andreescu – Galați; 6. Adriana Andrei – Cluj; 7. Daniela Andrei – București; 8. Mara Andrei Scorța – București; 9. Beatrice Anghelache – Iași; 10. Relu Angheluță – Galați; 11. Monica Apavaloaei – București; 12. Anca Apostolache – Constanța; 13. Georgian Apostolache – Constanța; 14. Elena Irina Apostul – Iași; 15. Cătălin Aprofirei – Iași; 16. Cătălina Aprofirei Secu– Iași; 17. Ștefan Axente – Galați; 18. Cristina Bacicu Botez – Rm. Vâlcea; 19. Sorin Dumitru Baciu – Suceava; 20. Delia Balan – Botoșani; 21. Ioana Banciu – Timișoara; 22. Rodica Banciu Regep – Timișoara; 23. Barb Ana Maria Barb – București; 24. Marius Vasile Barb – Barbone – București; 25. Olimpia Barbu Hinamatsuri – București; 26. Ionuț Teodor Barbu – București; 27. Linda Barkasz – Arad; 28. Carmen Bazilescu – București; 29. Sterică Bădălan – Galați; 30. Adriana Bădescu – București; 31. Marieta Besu – București; 32. Petru Birău – Tg. Jiu; 33. Marijana Bițulescu – București; 34. Relu Bițulescu – București; 35. Natalia Boeți – Timișoara; 36. Gelu Bogdan – Alba Iulia; 37. Mariana Bogdan – Brăila; 38. Gabriela Diana Bohnstedt Gavrilaș – Oradea; 39. Brândușa Bontea – București; 40. Adriana Botezatu – Iași; 41. Eugenia Botezatu – Constanța; 42. Marie Boz – Iași; 43. Costin Brăteanu – Timișoara; 44. Denis Brînzei – Galați; 45. Mihaela Brumar – Galați; 46. Cornelia Brustureanu – Iași; 47. Viorica Buga –Timișoara; 48. Sanda Buțiu – București; 49. Gheorghe Butnaru – București; 50. Lucian Butucariu – București; 51. Ovidiu Buzec – Suceava; 52. Zuzu Caratănase – București; 53. Violata Carp – București; 54. Gheorghe Caruțiu – Constanța; 55. Lilia Cazacu – Rep. Moldova; 56. Călin Veronica – Bacău, 57. Adriana Emilia Cănija Popa – Deva; 58. Cristina Cărare – Bacău; 59. Nicolae Cărbunaru – Galați; 60. Dinu Câmpeanu – București; 61. Maricica Cârstiuc – Brăila; 62. Sorinel Cârstiuc – Brăila; 63. Daniel Cepeși – Drobeta Turnu Severin; 64. Aurora Speranța Cernitu – Craiova; 65. Petre Chirea – București; 66. Alexandra Chiriță – București; 67. Maria Cioată –București; 68. Dates Cîmpeanu – Oradea; 69. Alina Codin – București; 70. Trandafira Cojocaru – Brăila; 71. Viorel Coman – Timișoara; 72. Olimpia Coman-Sipeanu – Sibiu; 73. Bianca-Andreea Constantin – București; 74. Daniela Constantin –Timișoara; 75. Mirela Constantin – București; 76. Maria Constantinescu – București; 77. Nela Constantinescu – Brăila; 78. Teodora Constantinescu – Brăila; 79. Ion Constantinescu-Biertan – Sibiu; 80. Bogdana Contraș – București; 81. Viorel Cosor – Timișoara; 82. Sinția Costache – București; 83. Agneta Covrig – Iași; 84. Daniel Crăciun – București, Paris; 85. Violeta Crăciun – București; 86. Ioana Crăciun Dobrescu – București; 87. Emil Craioveanu – Ploiești; 88. Cristina Crețu Costea – Brăila; 89. Marius Cristea – Pitești; 90. Levente Csatlos – Tg. Mureș; 91. Cristina Ștefania Culiță – Galați; 92. Ana-Maria Cuteanu – Timișoara; 93. Ștefan Diaconu – Neamț; 94. Gheorghe Dican – Rm. Vâlcea; 95. Lavinia Dima – București; 96. Petre Dinu – București; 97. Ana-Maria Dobre – Brăila; 98. Merișor G. Dominte – Iași; 99. Dan Drăgheciu – Buzău; 100. Eugenia Dragoi-Banciu – Timișoara; 101. Răzvan Petrișor – Dragoș – București; 102. Miruna Drăgușin – Galați; 103. Enel Dumitrașcu – București; 104. Constantina Dumitru – București; 105. Laura Elena Dumitru – Focșani; 106. Ștefan Dumitru – Focșani; 107. Dumitru Bogdan Enache – Iași; 108. Miana Crina Ene – Constanța; 109. Ioana Enescu Truică – București; 110. Otilia Eva – Iași; 111. Tibor Fazakas – Hunedoara; 112. Lucica Filimon – Bacău; 113. Irina Florescu – București; 114. Mariana Frătița – Tg. Jiu;; 115. Daniela Frumuşeanu – București; 116. Maria Furnea – Arad; 117. Vasile Gaiță – Brăila; 118. Iulia Gal – Constanța; 119. Galbenu Victoria Taroi – Brașov; 120. Ecaterina Florentina Gașpar – Timișoara;  121. Vasilica Gavrilă – Brăila; 122. Oana-Cătălina Gavriliu – Piatra Neamț; 123. Gabriela Georgescu – Galați; 124. Erika Gergely – Tg. Mureș; 125. Georgeta Ghiorghiu – Suceava; 126. Cornelia Gherlan – București; 127. Florentina Giol – Brăila; 128. Antonela Giurgiu – Sibiu; 129. Simona Gocan – Cluj-Napoca; 130. Adela Gocan – Cluj-Napoca; 131. Gabriella Gora-Kovacs – Tg. Mureș; 132. Eugenia Goras – Suceava; 133. Voichița Grămadă – Cluj-Bistrița; 134. Victor Grigore – Călărași; 135. Constantin Grigoruță – Constanța; 136. Yuksel Gulay – Ancara – Turcia; 137. Mirela Hagiu – București; 138. Miruna Hașegan – Iași; 139. Ovidiu Hațegan – Satu Mare; 140. Cristina Hîrțescu – Iași; 141. Georgeta Hilhor – Buzău; 142. Mihai Hlihor – Buzău; 143. Ana Domnica Hoble – Timișoara;144. Raluca Simona Hodoroabă – Suceava; 145. Bogdan Severin Hojbotă – București; 146. Oana Hrișcă – Suceava; 147. Ofelia Huțul – Iași; 148. Florin Ianăș – Timișoara; 149. Florina Silvia Iepure – Oradea; 150. Victor Ilie – București; 151. Marilena Ioanid – Brăila; 152. Irina-Ionela Ionescu – Vâlcea; 153. Ovidiu Ionescu – București; 154. Alexandra Ibășoiu Giosan – Timișoara; 155. Alexandru Nicolae Ispas – Alba Iulia; 156. Iancu Jianu – Cluj; 157. Rodica Rozalia Jianu – Craiova; 158. Lucian Jitariuc – Galați; 159. Liliana Jorica Negoescu – Galați; 160. Ioan Kett Groza – Arad; 161. Maria Koiciu – Constanța 1; 162. Viorica Kovacs Ardeleanu – Brașov; 163. Lidia Elena Kozma – Baia Mare; 164. Marcela Larionescu – Suceava: 165. Ioan Lăzureanu – Bacău; 166. Ionela Lăzureanu – Bacău; 167. Simona Lepădătescu Buzoianu – Slobozia-Ialomița; 168. Iosif Paul Les – Baia Mare; 169. Nicoleta Liciu – București; 170. Lucian Liciu – București; 171. Rodica Luca – Iași; 172. Petru Lucaci – București; 173. Augustin Lucici – Pitești; 174. Augustin Vlad Lucici – Pitești; 175. Larissa Lucici – Pitești; 176. Stela Lucici – Pitești; 177. Cezar Ferdinand Lungu – București; 178. Dragoș Nicolae Lupu – București; 179. Crenguța Corina Macarie – Brăila; 180. Dorin Macovei – Bacău; 181. Mirela Maier Miclăuș – Sibiu; 182. Maria Măncianu Bogatu – București; 183. Alina Manole – București; 184. Maria-Mădălina Mânzu – Brăila; 185. Hugo Mărăcineanu – Brăila; 186. Walter Mărăcineanu – Brăila; 187. Ecaterina Mărghidan – Iași; 188. Gabriela Marica – Brașov; 189. Anita Marin – Slobozia-Ialomița; 190. Elena Marinca – Cluj-Bistrița; 191. Gabriela Matei – Bacău; 192. Brîndușa Mateș Stanciu – București; 193. Ovidiu Mateș-Stanciu – București; 194. Constantin Mazuru – Ploiești; 195. Tudor Meiloiu – București; 196. Anca Loredana Mic – Cluj-Napoca; 197. Florin Mihai – București; 198. Emil Florian Mihăilescu – București; 199. Grigore Mihuș – Baia Mare; 200. Dragoș Minculescu – Ploiești; 201. Gheorghe Miron – Galați; 202. Gianina Miron – București; 203. Mioara Mitu – Constanța; 204. Florin Mocanu – București, 205. Mircea Moldovan – Tg. Mureș; 206. Călin Moldavan – Baia Mare; 207. Ioana Moldovan Vraja – Baia Mare, 208. Mihai Moldovanu – București; 209. Viorica Moruz – Suceava; 210. Angelica Moscu Deacu – Brăila; 211. Bogdan Mosorescu – Brăila; 212. Gheorghe Mosorescu – Brăila; 213. Tudor Mosorescu – București; 214. Anișoara Munteanu – Iași; 215. Marcela-Doina Munteanu – București; 216. Ovidiu Munteanu – Deva; 217. Ruxandra Stefana Munteanu – București; 218. Gabriela Naftanailă Levențu – București; 219. Dalma Nagy – Tg. Mureș; 220. Corina Nani – Timișoara; 221. Alexandra Neacșu – Baia Mare; 222. Ecaterina Neagu – Timișoara; 223. Paula Neagu – Brăila; 224. Alinuța Nealcoș – Deva; 225. Anne Nebert – Cluj; 226. Mihai Nechita Burculeț – Bacău; 227. Anca Necșoi – București; 228. Nicolae Nerțan – Cluj; 229. Daniela Nica – Brăila, Muenchen; 230. Nicoleta Nicoară Serea – București; 231. Cornelia Nicolaescu Burlacu – Galați; 232. Roxana Niculae – București; 233. Mihaela Obadă – București; 234. Ion Olaru – București; 235. Cristian Olteanu – București; 236. David Leonid Olteanu – București; 237. Nicoleta Olteanu – Brăila; 238. Veronica Olteanu – Brăila; 239. Alina-Gina Oprea – Iași; 240. Cristina Gloria Oprișa – Satu Mare; 241. Ana Oprișoreanu – Ploiești; 242. Anca Delia Oros – Baia Mare; 243. Lucia Ősz Trancota – Timișoara, Budapesta; 244. Sorin Otînjac – Iași,; 245. Angelica Mirela Pagu – Iași, 246. Eugen Pană – București; 247. Teodor Radu Pantea – Oradea; 248. Ion Pantilie – Pitești; 249. Alexandru Papuc – București; 250. Bianca Paraschiv – Constanța; 251. Valter Paraschivescu – Ploiești; 252. Simona Pascale – Galați; 253. Ovidiu Pascu – Oradea; 254. Eleonora Lucia Păscuț – Baia Mare; 255. Corina Perianu – București; 256. Constanța Petrescu Dănilă – Constanța; 257. Livia Petrescu – Cluj-Napoca; 258. Lidia Petrescu Mărgelu – Craiova; 259. Paul Petrov – Brăila; 260. Petti Velici – Rm. Vâlcea; 261. Maria Pirtea – Oradea, 262. Constantin Plăvițu – Timișoara; 263. Cătălin Podoleanu – Rm. Vâlcea; 264. Gheorghe Pogan – București; 265. Barbara Brigita Popa – Târgoviște; 266. Valentin Popa – Galați; 267. Lucica Popescu – Tg. Jiu; 268. Grigore Popescu-Muscel – București; 269. Cristian Porumb – Cluj-Bistrița; 270. Svetlana Potângă – Brăila; 271. Lucia Pușcașu – Succeava; 272. Sarolta Puskai – Tg. Mureș; 273. Cristian Radu – Brăila; 274. Ion Radu – Brăila; 275. Luminița Radu – Bacău; 276. Marcela Rădulescu – Brașov; 277. Gabriela Rădulescu – Craiova; 278. Doina Reghiș Ionescu – Deva; 279. Eugenia Riemschneider – Timișoara; 280. Mircea Roman – București; 281. Sînziana Romanescu – Constanța; 282. Aurel Roșu – Oradea; 283. Bianca Rotaru – Bacău; 284. Ana-Maria Rugescu – Deva; 285. Andreea Rus – Cluj-Napoca; 286. Lelia Rus – Constanța; 287. Camelia Rusu-Sadovei – Suceava; 288. Adrian Valentin Samson – Deva; 289. Florentin Sârbu – Constanța; 290. Vasile Sarcă – București; 291. Ecaterina Schiwago – Timișoara; 292. Maria Secobeanu – Galați; 293. Elena Felicia Selejan – Timișoara; 294. Tudor Șerban – Galați; 295. Cristian Sima – Rm. Vâlcea; 296. Ramona Șlug – Rm. Vâlcea; 297. Ioan Silviu Soare – Călărași; 298. Dana Solovăstru – Cluj-Napoca; 299. Vasile Soponariu – București; 300. Liviu Șoptelea – Botoșani; 301. Eusebiu Spânu – București; 302. Raluca Spătaru Iancu – Brăila; 303. Mădălina Stan – Deva; 304. Sorina Stână – Timișoara; 305. Georgiana Stănescu Afemei – Bacău; 306. Florentin Stoian – București; 307. Nicolae Stoica – București; 308. Adriana Stoica – Galați; 309. Cristina Stratulat – Iași; 310. Rodica Strugaru –Timișoara; 311. Alexandru Szabo – Baia Mare; 312. Ema Szabo – București; 313. Kalman Sztrharszky – Deva; 314. Olimpia Ștefan – Galați; 315. Teodor Ștefan – București; 316. Valentina Ștefănescu – Timișoara; 317. Ile Ștefi – București; 318. Valeriu Șușnea – Buzău; 319. Constantin Tanislav; 320. Ioan Aron Taroi – Brașov; 321. Ioan Vladimir Taroi – Brașov; 322. Raluca Tătaru – Brăila; 323. Marlena Târcavu – București; 324. Bianca Iris Teodorescu – București; 325. Marius Gheorghe Teodorescu – Brăila; 326. Mihaela Teodorescu – Ploiești; 327. Epaminonda Tiotiu – Cluj-Bistrița; 328. Luminița Toader – Buzău; 329. Liliana Tofan – Galați; 330. Traian Țamuris – Brăila; 331. Ramona Ţibrea Lazăr – București; 332. Horia Țigănuș – Brașov; 333. Horia Ștefan Trânc – Deva; 334. Dan Tudor Truică – București; 335. Constantin Tudor – Iași; 336. Daniela Țurcanu – Constanța; 337. Gheorghe Ţuţuianu – București; 338. Oana Unciuleanu – București; 339. Ana Beatrice Ungureanu – București; 340. Gabriel Ungureanu – Argeș; 341. Mirela Ungureanu – Cluj-Napoca; 342. Maria Unțanu – Slobozia; 343. Iustina Silvana Ursu – București; 344. Zoe Vaida Poromb – Cluj-Bistrița; 345. Elena Veronica Vancea – Baia Mare; 346. Adriana Vasile – București; 347. Mădălina Vieru – Iași; 348. Paula Vlădescu – București; 349. Magdalena Voiculeț – Brăila; 350. Carmen Voisei – Iași; 351. Daniela Areta Voștinar – Timișoara; 352. Mihai Zaiț – Iași; 353. Nicu Zîmbroianu – București; 354. Cîmpian Elena Felicia – Cluj.

Notă. Urmăriţi reţeaua de socializare Facebook, paginile https://www.facebook.com/ArmandaFilipine

şi https://www.facebook.com/BrailaChirei/ pentru detalii (secvenţe video, foto) de la eveniment.

Reclame

Un comentariu

  1. […] de Artă Brăila tocmai ce s-a închis Salonul Național de Plastică Mică, ediţia a XX-a (https://brailachirei.wordpress.com/2019/03/01/salonului-national-de-plastica-mica-braila-2019/), care a avut o partiicpare record – peste 350 de artişti plastici […]


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.