Festivalul de film Anonimul, ediția 2021

*La Sfântu Gheorghe, în Delta Dunării ca de obicei, în perioada 9 – 15 august

ANONIMUL IIFF are loc în perioada 9 – 15 august 2021, la Sfântu Gheorghe, Delta Dunării, în aer liber, în Green Dolphin Camping și în Complex Cinema din Green Village Resort. Programul de festival, disponibil la https://bit.ly/ProgramANO2021

Accesul la proiecțiile din festival este gratuit. Pentru proiecțiile care au loc în Complexul Cinema Green Village accesul este condiționat de deţinerea unui bilet cu valoare 0 (detalii despre regulile de acces la https://bit.ly/RegulamentANO2021), care asigură rezervarea locului la proiecție și care poate fi achiziționat de pe platforma Eventbook.ro cu 24 ore înainte de începerea proiecțiilor, începând cu ora 11.00, inclusiv pentru prima zi de festival, 9 august. Comenzile sunt limitate la 4 bilete/ adresă email. Pentru proiecțiile din campingul Green Dolphin Camping nu este nevoie de bilet.

Armanda Filipine Armanda Filipine, revista de cultură și informație Braila Chirei


Zilele Brăilei, din nou manifestări publice în ediția 2021

*Program în perioada 9 – 15 august 2021 … dar nu a spus nimeni dintre organizatori că suntem încă în pandemie… așa că să spunem noi! trebuie să ne protejăm (vaccinare antiCOVID) la aglomerații – știm cum… masca de protecție

Primăria și Consiliul Județean Brăila sunt organizatorii Zilelor municipiului Brăila (de vară) 2021. Bugetul folosit este de la cele două instituții (deci, bani publici). Primarul Marian Dragomir a precizat că pe faleză nu vor decât meșterii populari (nu și terase… Nota red. Nouă ne place așa!) Iată programul (Nota red. Și sublinierea noastră că, fiind în pandemie, se impune să avem grijă… mai ales că foarte mulți brăileni nu s-au vaccinat antiCOVID. Deci, ar trebui să ne vaccinăm, să purtăm măști de protecție și ne ferim cât putem de aglomerație… dacă putem!)

9– 15 august 2021

Strada Mihai Eminescu Târgul naţional al anticarilor şi buchiniştilor

10-16 august 2021

Brăila Mall expoziție de navomodele și obiecte marinărești; prezentarea ofertei educaționale; prezentare de filme din activitatea Forțelor Navale; fotografii cu specific marinăresc

12 – 15 august 2021

Faleza Dunării Târgul meșterilor populari

11 – 13 august 2021

Faleza Dunării

19.00 spectacol folcloric „LINĂ CHIRALINĂ” în concurs național organizat de Palatul Copiilor Brăila

MIERCURI, 11 AUGUST

Centrul de informare turistică

11.00 concurs de șah „Brăila – orașul cu salcâmi” organizat de CS de șah ”Micul Prinț” Brăila

Grădina Publică

18.30 spectacol „MAȘINUȚA CU POVEȘTI” oferit de Teatrul „Anton Pann” Rm. Vâlcea în Festivalul organizat de Teatrul de Păpuși ”Cărăbuș” Brăila

Parcul Monument

18.30 spectacol „RĂMĂȘAGUL LUI PĂCALĂ” oferit de Teatrul pentru Copii și Tineret „Vasilache” Botoșani în Festivalul organizat de Teatrul de Păpuși ”Cărăbuș” Brăila

Faleza Dunării

19.00 spectacol folcloric „LINĂ CHIRALINĂ”, în concurs organizat de Palatul Copiilor Brăila

JOI, 12 AUGUST

Centrul de informare turistică

11.00 concurs de șah „Brăila – orașul cu salcâmi”

Grădina Publică

11.30 spectacol „RĂMĂȘAGUL LUI PĂCALĂ” oferit de Teatrul pentru Copii și Tineret „Vasilache” Botoșani în Festivalul organizat de Teatrul de Păpuși ”Cărăbuș” Brăila

18.30 spectacol „CAPRA CU TREI IEZI” oferit de Ateneul Național din Iași în Festivalul organizat de Teatrul de Păpuși ”Cărăbuș” Brăila

Parcul Monument

11.30 spectacol „MAȘINUȚA CU POVEȘTI” oferit de Teatrul „Anton Pann” Rm. Vâlcea în Festivalul organizat de Teatrul de Păpuși ”Cărăbuș” Brăila

19.15 „Pedalăm și salvăm planeta” – concurs de biciclete, trotinete, role

18.30 spectacol „FATA MOȘULUI ȘI FATA BABEI” oferit de Teatrul „Alexandru Davila” Pitești în Festivalul organizat de Teatrul de Păpuși ”Cărăbuș” Brăila

21.00 proiecţie film de animaţie ABIFF

Faleza Dunării

19.00 spectacol folcloric „LINĂ CHIRALINĂ” în concursul Palatului Copiilor Brăila

VINERI, 13 AUGUSTila

19.00 Parada portului popular cu participanți la concursul ”Lină Chiralină” al Palatului Copiilor Brăila, pe traseul Bariera Călărașilor – Calea Călărașilor – Piața Independenței – Faleza Dunării

Centrul de informare turistică

11.00 concurs de șah „Brăila – orașul cu salcâmi”

Grădina Publică

09.00 festivitate de premiere 50 ani de căsnicie

10.00 Concert de promenadă oferit de Filarmonica ”Lyra – George Cavadia” și Asociația Culturală ”Voces Concordiae”

11.30 spectacol „FATA MOȘULUI ȘI FATA BABEI” oferit de Teatrul „Alexandru Davila” Pitești în Festivalul organizat de Teatrul de Păpuși ”Cărăbuș” Brăila

17.30 spectacol „HAI LA DRUM SPRE PHANTARUN” oferit de Teatrul municipal de păpuși „Guguță” Chișinău în Festivalul organizat de Teatrul de Păpuși ”Cărăbuș” Brăila

20.30 jazz & blues in the park cu The Nightlosers și Arya Band Quartet

Parcul Monument

11.30 spectacol „PERIPEȚIILE DOMNULUI GOE” oferit de Teatrul de păpuși ”Cărăbuș” Brăila în festivalul organziat de instituție

18.30 spectacol „NORIȘOR” oferit de Teatrul republican muzical dramatic „B. P. Hasdeu” Cahul în Festivalul organizat de Teatrul de Păpuși ”Cărăbuș” Brăila

21.00 Caravana Filmului Românesc – pelicula ”CODIN

Faleza Dunării

19.00 spectacol folcloric „LINĂ CHIRALINĂ” în concursul Palatului Copiilor Brăila

SÂMBĂTĂ, 14 AUGUST

18.30 Parada mașinilor de epocă pe traseul Brăila Mall – Bariera Călărașilor – Calea Călărașilor – Calea Galați – Bd. Al. I. Cuza – Str. Gării – Bd. Dorobanților – Bariera Călărașilor – Calea Călărașilor – parcarea de lângă sediul Primăriei 

18.00 spectacol „ CEI TREI PURCELUȘI” oferit de Teatrul ”Cărăbuș” Brăila în Festivalul organizat de Teatrul de Păpuși ”Cărăbuș” Brăila

Parcul Monument (scena de piatră)

11.00 spectacol „HAI LA DRUM SPRE PHANTARUN” oferit de Teatrul municipal de păpuși „Guguță” Chișinău în Festivalul organizat de Teatrul de Păpuși ”Cărăbuș” Brăila

13.00 concert de promenadă oferit de Muzica Militară a Garnizoarei Brăila

15.00 concurs național de karting organizat de Clubul de karting din Palatul Copiilor Brăila

18.30 spectacol „CÂNTĂREȚII DIN BREMEN” oferit de Teatrul pentru copii și tineret COLIBRI Craiova în Festivalul organizat de Teatrul de Păpuși ”Cărăbuș” Brăila

21.00 Caravana Filmului Românesc –pelicula ”TITANIC VALS

Grădina Publică

11.30 spectacol „NORIȘOR” oferit de Teatrul republican muzical dramatic „B. P. Hasdeu” Cahul în Festivalul organizat de Teatrul de Păpuși ”Cărăbuș” Brăila

18.00 spectacol „SCUFIȚA ROȘIE” oferit de Teatrul municipal „Bacovia” Bacău în Festivalul organizat de Teatrul de Păpuși ”Cărăbuș” Brăila

Faleza Dunării

10.00 ”Ziua Porților Deschise” prezentarea navelor, armamentului și tehnicii din dotarea Flotilei Fluviale; vizitarea navelor militare

11.00 concurs de șah ”Brăila – orașul cu salcâmi”

18.00 spectacol oferit de Ansamblul de dansuri ”Parnassos” al Comunității Elene Brăila

18.30 spectacol oferit de grupul vocal „Nuferii Albi” din Jurilovca, județul Tulcea şi de Comunitatea Rușilor Lipoveni din Brăila

19.00 recital cu trupa brăileană ”Nord”

19.30 recital cu trupa brăileană ”Antic”

20.00 prezentarea echipei Handbal Club ”Dunărea”

20.30 recital cu interpreta Magdalena Duțu

21.00 concert cu trupa TAXI

22.00 concert HOLOGRAF

DUMINICĂ, 15 AUGUST

Parcul Monument (rondou)

09.00 concurs național de karting organizat de Cercul de karting din Palatul Copiilor Brăila

11.30 spectacol “SCUFIȚA ROȘIE” oferit de Teatrul municipal „Bacovia” Bacău în Festivalul organizat de Teatrul de Păpuși ”Cărăbuș” Brăila

21.00 Caravana Filmului Românesc, avanpremiera filmului de animaţie ”AVENTURILE LUI ȚUȚU”

Grădina Publică

11.30 spectacol „CÂNTĂREȚII DIN BREMEN” oferit de Teatrul pentru copii și tineret COLIBRI Craiova în Festivalul organizat de Teatrul de Păpuși ”Cărăbuș” Brăila

Pe platoul Pieței Independenței

10.00 expoziția mașinilor de epocă

18.00 premierea concursului de șah „Brăila – orașul cu salcâmi”

20.00 retragere cu torţe organizată cu Muzica Militară a Garnizoanei Brăila şi Flotila Fluvială pe traseul Calea Călăraşilor – Bariera Călărașilor – ansamblul comemorativ al Eroilor

Faleza Dunării

10.00 – Ziua Marinei Române – intonarea imnului, salutul celor 20 salve de tun, parada navelor

18.30 cântă Valentina Enea

18.40 program oferit de ansamblul de dansuri populare PANDELAȘUL

19.10 program oferit de ansamblurile „Pandora Junior” și „Pandora” ale Asociației Culturale Filo – Elene „Eleftheria” Brăila

19.40 cântă Maria Ciocan

20.00 program cu Jampa Orchestra

21.00 recital Randi

22.00 concert oferit de Loredana

  22.45 finalul întregului program, cu artificii şi lasere

Armanda Filipine Armanda Filipine, revista de cultură și informație Braila Chirei (n. red. Ce ni se va părea interesant va fi promovat – foto, video – și pe paginile noastre din rețeaua Facebook)