Campionatul mondial de înot juniori 2022, cu alte medalii pentru români

*Aur pentru Bianca Costea și David Popovici; bronz, pentru Vlad Stancu în ultimă zi a competiției de la Lima

La Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima, ultima noapte a adus alte medalii pentru sportivii români. Astfel, David Popovici – revelația sezonului – a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber cu timpul de 47.13 s, o cursă foarte bună în care a fost urmat de Jere Hribar din Croația și Nikolas Antoniou din Cipru. Este a treia medalie de aur primită de David la acest campionat – încă una, în proba 200 m liber și cea obținută cu echipa, in ștafeta 4×100 m.

O altă bucurie pentru delegația română a venit de la Bianca Costea; tânăra a câștigat medalia de aur în proba de 50 m liber cu timpul de 25.35 s. A fost urmată pe podium de italiencele Sara Curtis și Matilde Biagotti.

Și nu in ultimul rând, Vlad Stancu a cucerit medalia de bronz în proba de 1.500 m liber cu timpul de 15:17.97 min. Este a treia medalie pentru Vlad Stancu la Lima, după argintul de la 400 m liber și bronzul de la 800 m liber.