Arhive etichetă: film

Casting în Brăila și Galați; pentru un film de Tudor Giurgiu

*Duminică și luni, 20 decembrie, castingul are loc la Braila – in Teatrul ”Maria Filotti” și marți la Galați* Producția cinematografică va fi ”Sibiu ’89” în regia lui Tudor Giurgiu * Filmările vor avea loc la Brăila în lunile ianuarie – februarie 2022

Se reia activitatea de selecție a viitorilor figuranți pentru o producție cinematografică românească (https://brailachirei.wordpress.com/2021/12/07/casting-la-braila-se-va-filma-anul-viitor/). Filmul este ”SIBIU ’89” în regia lui Tudor Giurgiu (realizatorul filmului ”De ce eu?” (2015) unde Emilian Oprea, actor brăilean pe atunci, deține rolul principal, deopotrivă inițiatorul TIFF). Producția va fi o ficțiune inspirată de evenimentele (reale) din decembrie 1989.

Se caută persoane cu vârste peste 18 ani. Castingul are loc la BRĂILA în Teatrul ”Maria Filotti” – înscrierile se fac duminică, 19 decembrie, între orele 10.00 – 14.30 și luni, 20 decembrie, între orele 10.00 -17.00
și la GALAȚI în Teatrul ”Fani Tardini” înscrieri marți, 21 decembrie, în intervalul orar 13.00 – 16.30.

Mai multe detalii la tel: 0770784525 (Maria), 0744269279 (Mădălin) sau pe casting@connectcasting.ro, cu subiectul ‘’Casting Brăila/Galați’’ – Agenția ConnectCasting.

Armanda Filipine Armanda Filipine & revista de cultură și informație Braila Chirei

Casting la Brăila – se va filma anul viitor

*Și în 8 decembrie 2021 echipa de selecție a viitorilor figuranți se află la Casa de Cultură a municipiului până la ora 19.00

Libra Film Productions realizează la Brăila prin Agenția ConnectCasting o activitate de selecție a celor care vor să facă parte, ca figuranți, dintr-un viitor film.

Se caută persoane cu vârsta peste 18 ani, pentru un film de lungmetraj românesc. Se va filma la Brăila, în municipiu, în perioada ianuarie – februarie 2022.

 Înscrierile pentru participarea la filmări se fac la Casa de Cultură a municipiuiui (în Casa ”Goangă”, Piața Poligon) care găzduiește activiattea de casting, pentru început în 7 și 8 decembrie 2021, program 10.00 – 19.00 (sigur vor mai fi zile de casting – anunțăm din vreme!). Cine dorește detalii poate suna la tel. 0770784525 (Maria), 0744269279 (Mădălin) sau trimite email la casting@connectcasting.ro, cu subiectul ‘’Casting Brăila’’

Armanda Filipine Armanda Filipine & revista de cultură și informație Braila Chirei

Filmul „Scara” de Vlad Păunescu, premiera de gală la Brăila

*În Teatrul „Maria Filotti”, sâmbătă – 6 noiembrie 2021 – de la ora 18.00

Noua producție regizată de Vlad Păunescu (n. 12 aprilie 1953 la București, absolvent de UNATC la secția Regie; foto 2), filmul „Scara” (137 minute) – produs de Transilvania Film (nu la Castel Film, studioul pe care Vlad Păunescu l-a înființat în 1992) are premiera de gală, în prezența echipei, la dramaticul brăilean, sâmbătă – 6 noiembrie 2021 – de la ora 18.00. Regizorul dedică această peliculă tuturor creatorilor din lumea artistică și își pune speranțele în înțelegerea publicului față de anii trăiți în România postdecembrist (așa a afirmat intr-un interviu).

„Scara” are un scenariu bazat pe întâmplări reale: revoluția din România lui decembrie 1989 si mineriadele unde actorul Dragoș Pâslaru (foto 3) a fost bătut de mineri in iunie 1990 de a ajuns la spital, aproape mort; când s-a trezit din comă, a decis să părăsească viața laică.

La fel se petrec lucrurile, evident cu alte detalii (de aceea este dificil de remarcat similitudinea dacă nu știi parcursul vieșii lui Dragoș Pâslaru) și cu personajul principal al filmului, Andrei, interpretat de un debutant – Eduard Trifa. Din distribuția filmului fac parte și actori foarte cunoscuți: Horațiu Mălăele, Valentin Teodosiu, Ioana Crăciunescu, Magda Catone, ba chiar si regizorul Dragoș Galgoțiu.

Nota red. Evident că e cu respectarea regulilor severe de pandemie (municipiul Brăila are o rată uriașă a îmbolnăvirilor, nici nu mai spun cât… pentru că s-au vaccinat prea puțini!). Deci, cu certificatul verde (se-nțelege)!

Armanda Filipine Armanda Filipine & revista de cultură și informație Braila Chirei

Festival internațional de film, diaporamă și fotografie „Toamnă la Voroneț”

*La Gura Humorului * Președintele juriului, regizorul Radu Mihăileanu

Ediția 41 a Festivalului internațional de film, diaporamă și fotografie „Toamnă la Voroneț” are loc între 6 și 10 octombrie 2021. E un concurs cu 50 de filme care au intrat în finală, cele mai multe din istoria de patru decenii a festivalului de la Gura Humorului. De fapt, vor rula filme din 107 țări (SUA, Polonia, Franța, Spania, Italia, Canada, Egipt, Iran, China, Germania. India, Portugalia, Marea Britanie, România, Rusia, Turcia și Cambodgia etc).

Radu Mihăileanu – regizorul francez de origine română al filmelor „Train de vie”/„Trenul vieții”, „Va, vis et deviens”/„Trăiește”, „Concertul” ș.a. – este invitatul principal al ediției, dar și președintele juriului.

**Despre festivalul organizat din bani publici, dar și cu sprijinul unor sponsori și cu parteneri Uniunea Cineaștilor din România, DACIN SARA, Centrul Național al Cinematografiei, Arhiva Națională de Filme, Institul Cultural Român detalii la www.toamnalavoronet.ro și la https://www.facebook.com/culturahumor.ro/

Nota red. Așa da! Pe de-astea e ok de cheltuit bani publici! E și cu ceva sponsori, deci și mai frumos!

Armanda Filipine Armanda Filipine, revista de cultură și informație Braila Chirei

Eveniment Jean Moscopol In memoriam, la Centrul de Creație Brăila

*Celebrul interpret de muzică ușoară și tango este celebrat, la 117 ani de la naștere, sâmbătă – 29 februarie 2020 – de la ora 10.30

   Celebrul interpret de muzică ușoară și tango Jean Moscopol (26 februarie 1903, Brăila – 1980, New York) este celebrat în orașul natal într-un eveniment derulat sub genericul ”La o cafea despre Brăila – in memoriam Jean Moscopol” organizat de Consiliul Județean  Brăila prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale (Centrul de Creație) Brăila, Primăria Brăila cu sprijinul Muzeului Brăilei ”Carol I”. Publicul interesat este așteptat sâmbătă, 29 februarie 2020, de la ora 10.30 in Sala ProArte (Piața Traian nr 2, etaj). Intrarea este liberă. Participă  artist plastic Jana Andreescu – membru al Uniunii Artiștilor Plastici din România, nepoata lui Jean Moscopol, muzeograf Ghena Pricop – șef secție Istorie a muzeul brăilean. 

De asemenea, în spațiile Centrul de Creație este amenajată o expoziție de pictură și grafică a artiștilor plastici Jana Andreescu și Gheorghe Andreescu.

          Din program: ”Nostalgii interbelice pe discuri de gramofon”, prezintă Ghena Pricop, alocuțiune ”Jean Moscopol – perioada românească și europeană” prezentată de Jana Andreescu, alocuțiune ”Jean Moscopol – perioada americană” prezentată de Jana Andreescu, alocuțiune pe tema ”Pasionații de tango” prezentată de Mihaela Arion. 

Ghena Pricop a realizat, la Muzeul Brăilei ”Carol I”, filmul

… și aniversatul, Jean Moscopol, într-o înregistrare memorabilă (cu o melodie pe care mulți contemporani o cunosc în altă interpretare)

 

Nominalizările la Premiile Gopo 2020

*Din lista de nominalizări, ne putem alege filmele neapărat de vizionat * Mai ales cele dintre care se va premia cel mai bun lungmetraj: ”La Gomera” lui Corneliu Porumboiu, ”Parking” regizat de Tudor Giurgiu, ”Monștri.”, ”Touch Me Not” sau ”Călătoria fantasctică a Maronei”

Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc (APFR) pregătește ediția 2020 a Premiilor Gopo (numite astfel în onoarea reputatului cineast român omonim, al cărui faimos omuleţ dă forma trofeelor), unde vor fi recompensate cele mai importante realizări cinematografice naţionale din cursul anului precedent. Gala va avea loc în cursul lunii martie.

Nota red. Ne interesează în mod deosebit, deoarece filmul românesc a fost la un moment dat în atenția și inima publicului chiar dacă atunci, în epoca de tristă amintire (comunistă) au fost realizate și pelicule ce dădeau apă la moară cenzurii și ideilor nomenclaturii de partid și de stat. Filmul românesc merită să fie și azi în atenția publicului, nu doar pentru că realizatorii lui se străduie să urmeze tendințele vremii, ci și pentru că el reflectă, destul de mult, timpurile de azi. Și dacă ele, filmele, nu sunt perfecte, e cu atât mai aproape de realitatea românească… și ea foarte departe, prea departe de ideea de civilizație în forma ei cea mai apropiată de bun, de bine, de frumos, de util, de eficiență…

Juriul ediției 2020 este alcătuit din Alin Lupu Dumbravă, Andra Petrescu, Bogdan Mustață, Cristi Luca, Cristina Hoffman, Cristina Ionescu, Dan Chișu, Diana Cavallioti, Flavia Dima, George Dăscălescu, Manuela Cernat. Mai multe despre Premiile Gopo pe site la https://premiilegopo.ro/

În 17 februarie 2020 au fost anunțate nominalizările. Indiferent care va fi verdictul, pe categorii, filmele în sine merită toată atenția și, bineînțeles, vizionate; la fel ca și filmele străine, sugestia juriului competiției meritând luată în considerare. 

    Cel mai bun lungmetraj va fi ales dintre ”Călătoria fantastică a Maronei” producător Anca Damian | Franța, România, Belgia (Aparte Film), ”La Gomera” producători Marcela Ursu, Patricia Poienaru | România, Franța, Germania, Suedia (42 Km Film), ”Monștri.” producători Claudiu Mitcu, Robert Fița, Ion Ioachim Stroe | România (Parada Film), ”Parking” producători Bogdan Crăciun, Tudor Giurgiu | România, Spania, Cehia (Libra Film Productions), ”Touch Me Not” producători Adina Pintilie, Bianca Oana | România, Germania, Cehia, Bulgaria, Franța (produs de: Manekino Film)

Cea mai bună regie, nominalizări: Adina Pintilie pentru ”Touch Me Not”; Anca Damian pentru ”Călătoria fantastică a Maronei”; Cătălin Mitulescu pentru ”Heidi”; Corneliu Porumboiu pentru ”La Gomera”; Marius Olteanu pentru ”Monștri.”

  Cel mai bun actor în rol principal , nominalizări: Gheorghe Visu pentru rolul Nea Mihai din ”Heidi”; Iulian Postelnicu pentru rolul Vali din filmul ”Arest.”; Mihai Smarandache pentru rolul Adrian din ”Parking”; Radu Botar pentru rolul episcopul Iuliu Hossu din ”Cardinalul”; Răzvan Vasilescu pentru rolul Profu’ din ”Mo”

Cea mai bună actriță în rol principal, nominalizări: Belén Cuesta pentru rolul Maria din ”Parking”; Catrinel Marlon pentru rolul Gilda din ”La Gomera”; Cătălina Mihai pentru rolul Heidi din ”Heidi”; Dana Rogoz pentru rolul Mo din ”Mo”; Judith State pentru rolul Dana din ”Monștri.”

  Cel mai bun actor în rol secundar, nominalizări: Alexandru Potocean pentru rolul șofer taxi din ”Monștri.”; Bogdan Dumitrache pentru rolul Chirvasiu din ”Heidi”; István Téglás pentru rolul Claudiu din ”La Gomera”; Richard Bovnoczki pentru rolul Enache Vizireanu din ”Cardinalul”; Șerban Pavlu pentru rolul Alex din ”Monștri.” 

Cea mai bună actriță în rol secundar, nominalizări: Coca Bloos pentru rolul Mama Tia din ”Zavera”; Hanna Hofmann pentru rolul Hanna din ”Touch Me Not”; Julieta Szönyi pentru rolul Mama din ”La Gomera”; Mădălina Craiu pentru rolul Vera din ”Mo”; Rodica Lazăr pentru rolul Magda din ”La Gomera”

Cel mai bun scenariu Andrei Cohn și Alexandru Negoescu pentru filmul Arest; Corneliu Porumboiu pentru filmul La Gomera; Liviu Săndulescu și Bogdan Toma pentru filmul Cărturan; Marius Olteanu pentru filmul Monștri.; Radu Dragomir pentru filmul Mo

Cea mai bună imagine George Chiper-Lillemark pentru Touch Me Not; Luchian Ciobanu pentru Monștri.; Marius Panduru RSC pentru filmul Parking; Oleg Mutu pentru Cărturan; Tudor Mircea RSC pentru La Gomera

Cel ami bun montaj Adina Pintile pentru Touch Me Not; Dana Bunescu pentru Distanța dintre mine și mine; Ion Ioachim Stroe pentru filmul Heidi; José M. G. Moyano și Manuel Terceño pentru Parking; Roxana Szel pentru La Gomera

Cel mai bun sunet Alexandru Dragomir pentru Heidi; Andre Rigaut, Sophie Chiabaut, Niklas Skarp și Christian Holm pentru La Gomera; Dominik Dolejsi, Marek Poledna, Bernhard Maisch și Veselin Zografov pentru Touch Me Not; Lukáš Moudrý și Diana Sagrista pentru Parking; Mihai Bogos și Marius Stănescu pentru Mo

Cea mai bună muzică originală  Julio de la Rosa pentru Parking; Cornel Țăranu pentru filmul Cardinalul; Cristian Lolea pentru filmul Zavera; Ivo Paunov și Einstürzende Neubauten pentru Touch Me Not; Pablo Pico pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei

Cea mai bună scenografie Brecht Evens, Sarah Mazzetti și Gina Thorstensen pentru Călătoria fantastică a Maronei; Mihaela Poenaru pentru Heidi; Nora Dumitrescu și Laura Russu pentru Maria, Regina României; Simona Pădurețu pentru filmul La Gomera; Sonia Nolla pentru Parking                                             

Cele mai bune costume Alexandra Alma Ungureanu Stroe pentru Monștri.; Ana Ioneci, Claudia Bunea pentru Maria, Regina României; Cireșica Cuciuc pentru Heidi; Dana Păpăruz pentru La Gomera; Luminița Mihai pentru filmul Cardinalul

Cel mai bun machiaj și Cea mai bună coafură Alex Gherase, Milen Ivanov și Ioana Covali pentru Touch Me Not; Domnica Bodogan și Nastasia Mateiu pentru Maria, Regina României; Ioana Nadoleanu și Dora Codiță pentru Heidi; Manuela Tudor, Bianca Marca și Tania Crăciun, Alexandru Sassu pentru Arest; Marga Ștefan și Gabriela Crețan pentru La Gomera

Cel mai bun film de debut 

    Cărturan (r. Liviu Săndulescu); Mo (r. Radu Dragomir); Monștri. (r. Marius Olteanu); Timebox (r. Nora Agapi); Touch Me Not (r. Adina Pintilie)

Cel mai bun film documentar 

  Distanța dintre mine și mine (r. Dana Bunescu, Mona Nicoară, produs de: Hi Film Productions, producători: Ada Solomon, Mona Nicoară, Diana Paroiu, Alexandru Solomon) România; Emigrant Blues: un road movie în 2 ½ capitole (r. Mihai Mincan și Claudiu Mitcu, produs de: deFilm, Wearebasca, producător: Radu Stancu) România; Jurnalul familiei -escu (r. Șerban Georgescu, produs de: Kolectiv Film, producători: Șerban Georgescu, Liviu Tofan) România; Omul care a vrut să fie liber (r. Mihai Mincan și George Chiper-Lillemark, producător:  Radu Stancu) România; Timebox (r. Nora Agapi, producător: Monica Lăzurean-Gorgan, Manifest Film) România

Cel mai bun scurtmetraj de ficțiune 

  Afganistanii (r. Adrian Silișteanu, producător: Anamaria Antoci) Domestic Film, România; Celed (r. Anghel Damian, producător: Anghel Damian, Anca Damian) Michelangelo Films, România; Havana Cuba (r. Andrei Huțuleac, producător: Tudor Giurgiu) Libra Films, România; Opinci (r. Anton Groves, Damian Groves, producător: Bianca Oana, Sorin Baican, Dan Mateescu) Studioset, România; Ultimul drum spre mare (r. Adi Voicu, producător: Marcian Lazăr) Axel Film, România; 

Cel mai bun scurtmetraj documentar 

El iubește ochii mei (r. Enxhi Rista, producător: Viktoria Janssen, Lisa Wischer, Enxhi Rista) U.N.A.T.C. I.L.Caragiale, Film University Babelsberg KONRAD WOLF, România – Germania; Munca noastră cea de toate zilele (r. Lucia Chicoș, producător: Viktoria Janssen) U.N.A.T.C. I.L.Caragiale, Film University Babelsberg KONRAD WOLF , România – Germania; Trofeul Tinereții (r. Răzvan Oprescu, producător: Mădălina Butnariu) România

Tânără speranță 

  • Andrian Împărățel pentru regia scurtmetrajului Patul lui Procust
  • Cătălina Mihai pentru rolul Heidi din filmul Heidi
  • Lucia Chicoș pentru regia scurtmetrajelor Contraindicații și Munca noastră cea de toate zilele
  • Matei Monoranu pentru scurtmetrajul de animație Despre ce naiba să scriu
  • Ștefan Azaharioaie pentru sunetul lungmetrajului Să nu ucizi

Cel mai bun film european 

  Dolor y gloria/ Durere și glorie, regia: Pedro Almodóvar | Spania (distribuitor: Independența Film); Leto/ O vară rock’n’roll, regia: Kirill Serebrennikov | Rusia, Franța (distribuitor: Transilvania Film); Sunset/ Apusul , regia: László Nemes | Ungaria, Franța (distribuitor: Voodoo Films); The Favourite/ Favorita regia: Yorgos Lanthimos | Irlanda, Marea Britanie, SUA (distribuitor: Odeon Cineplex); The House that Jack BuiltCasa pe care Jack a construit-oregia: Lars von Trier |  Danemarca, Franța, Suedia, Germania, Belgia (distribuitor: Independența Film)